
14 valentínskych zaujímavostí, o ktorých ste nemali anViete, kto dostáva na Valentína najviac Valentínok? Komu chodia romantické vyznania napriek tomu, že je možno iba vymyslený? Koľkým párom sa rozbúcha srdce pri valentínskej žiadosti o ruku a prečo sa neúspešným v láske hovorí, že „zostali na ocot“?
Legenda o vzniku sviatku zaľúbených hovorí o kňazovi Valentínovi, ktorý sobášil rímskych vojakov napriek zákazu cisára Claudia II. Ten dal neposlušného kňaza mučiť a 14. februára 296 popraviť sťatím. Valentín vo väzení liečil chorých kresťanov a uzdravil aj dcéru žalárnika, do ktorej sa údajne zamiloval. Pred smrťou jej poslal list s podpisom „Tvoj Valentín“. Oficiálne sa začal sviatok svätého Valentína sláviť od 14. februára 496, keď nahradil pohanské luperkálie, čo boli bujaré oslavy Rimanov na počesť rímskej vlčice, ktorá zachránila Romula a Rema.

Keďže oslavy ženskej plodnosti sa nepáčili pápežovi Gelasiovi I., zakázal ich a nahradil sviatkom sv. Valentína, datovaním na deň pred bezbožnými luperkáliami. Oficiálnym sviatkom sa 14. február stal po vyhlásení kráľa Henricha VII. v roku 1537. Toľko legendy a ďaleká história. Pozrime sa teraz na neobyčajné fakty, spojené s týmto dňom.

Čo tak vybrať valentínsky darček, ktorý poteší aj vydrží? Inšpirujte sa na tchibo.sk
- V histórii ešte chvíľu zostaneme. V stredoveku sa verilo, že ak ste slobodní, mali by ste si vziať prvú nezadanú osobu opačného pohlavia, ktorú ste na Valentína stretli.
- Prvou oficiálnou „valentínkou“ bol list vojvodu z Orleansu, ktorý poslal svojej žene z väzenia v roku 1415. Uložený je v londýnskom Britskom múzeu.
- Vo viktoriánskej ére sa okrem zamilovaných Valentínok posielali aj octové. Charakterizovala ich nekvalitná tlač, zlé farby a vtipné, zato však urážlivé básničky na každého – učiteľov, milencov, priateľov, deti… Posielali sa anonymne tým, ktorí vám liezli na nervy a aby to bolo ešte horšie, v roku 1800 za takúto „octovku“ platil poštovné príjemca! V polovici minulého storočia vyšli z módy. Odtiaľto teda pochádza nelichotivé „zostať na ocot“.
- Valentín je patrónom milencov, ale aj epileptikov (sám vraj trpel epilepsiou), cestovateľov, mladých ľudí a včelárov.
- Na Valentína sa všetko hmýri srdiečkami. Prečo je práve srdce symbolom lásky? Ľudia si odpradávna mysleli, že lásku cítime práve srdcom. Starí Egypťania pri mumifikácii nechávali mŕtvym iba jediný orgán – srdce. Verili, že na cestu večnosťou viac netreba.
- Symbolom lásky je aj mandľový kvet a holubica. Dcéra väzenského dozorcu totiž vraj po Valentínovej smrti vysadila pri jeho hrobe mandľovník, ktorý zakvitol ružovými kvetmi a holuby si na ňom hľadali svojich životných druhov.
- A pri symbolike ešte chvíľu zostaneme. Vplyv starovekého Ríma sa v Dni zaľúbených odzrkadľuje dodnes. Červené ruže boli obľúbenými kvetmi starorímskej bohyne lásky Venuše a strieľajúci amorko Cupid nie je nikto iný, ako jej syn.
- Symbolom lásky je aj zámok a kľúč. Zaľúbenci si svoju lásku radi zamykajú na mosty – túto tradíciu museli niektoré mestá stopnúť, lebo hrozilo poškodenie konštrukcie. My však odporúčame dať si po prechádzke po moste dobrú kávu Tchibo.
- Zaujímavý je aj zvyk z USA a Británie. Akého vtáka dievča na sv. Valentína uvidelo prvého, takého muža si našlo. Čierny vták znamenal duchovne založeného, hrdzavý svetobežníka, stehlík boháča. Vrabec znamenal svadbu s farmárom, sýkorka šťastného muža a drozd muža hašterivého. Ktorá uvidela holubicu, dostala dobrého muža, a ktorá ďatľa, tá sa vôbec nemala vydať.
- V Japonsku dávajú na Valentína ženy a dievčatá mužom a chlapcom čokoládu. Obdarovaní môžu presne o mesiac toto gesto opätovať, takže 14. marca tie šťastnejšie dostanú späť bielu čokoládu, prípadne šperk, kabelku, hodinky či iný darček.
- Smutného Valentína mal v roku 1884 americký prezident Theodor Roosevelt . V ten deň mu v priebehu niekoľkých hodín zomrela matka aj manželka. Do denníka zapísal: „Svetlo zmizlo z môjho života.“
- Žiadosť o ruku zaznie na Valentína takmer 250-tisíc krát. Prsteň však nemusí vždy povedať „Vezmeš si ma?“. Nesie v sebe posolstvo lásky, preto sa nebojte darovať ho bez záväzkov.
- K Valentínovi sa ročne pošle až bilión pohľadníc. Viac ich putuje k adresátom už len na Vianoce. Najviac Valentínok dostávajú učitelia, deti, matky, manželky a domáci miláčikovia v tomto poradí.
- Darček svojim domácim miláčikom kupuje na Deň zaľúbených až 9 miliónov ľudí.

A nezabudnite: Bozk na Valentína znamená šťastie v láske po celý rok!
Foto: Tchibo