LIFESTYLE

GALÉRIA MLADÝCH UMELCOV VITIS GALÉRIA

galeria-mladych-umelcov-vitis-galeria-2

Vinárstvo Vitis, výrobca obľúbených slovenských odrodových a prívlastkových vín Vitis Galéria podporuje talentovaných mladých umelcov a ich tvorbu. V rubrike „Galéria mladých umelcov“ sme tentokrát vyspovedali umelca Daniela Matulu, ktorý má nezameniteľný rukopis. Tvorí na sklo a jeho diela spája tvar kruhu.

Daniel má neskutočný cit pre detail, ktorý doslova srší z každého jeho diela. Tvorba mladého umelca odráža osobný pohľad na rôzne spoločenské a environmentálne témy, ktoré sú v dnešnej dobe často skloňované a hýbu spoločnosťou. Nesmierne nás teší, že pozvanie na rozhovor prijal mladý umelec, grafik a učiteľ Daniel Matula.

Bola tvoja umelecká dráha jasná už odmalička?

Áno, už ako malý chlapec som inklinoval k umeniu a viedli ma k nemu aj rodičia. Aj keď nie sú z umeleckej brandže, videli vo mne výtvarný talent, a tak ma prihlásili do Základnej umeleckej školy. Neskôr som sa rozhodol pre strednú školu umeleckého priemyslu v Ružomberku a prijatím na Vysokú školu výtvarných umení bolo „vymaľované“ a rozhodnuté, že tento smer už neopustím. Navštevoval som ateliér voľnej grafiky pod vedením akademického maliara prof. Róberta Jančoviča. Vo svojej kariére vďačím za veľa aj prof. Pavlovi Machovi.

Dnes sa venuješ rozvíjaniu mladých talentov aj ty. Čo ťa na práci učiteľa baví najviac?

Veľmi ma teší, že nadobudnuté skúsenosti môžem odovzdávať ďalej na škole umeleckého priemyslu na Sklenárovej v Bratislave. Vyučujem počítačovú grafiku a figúru. Na mojej práci ma napĺňa všetko, od prípravy učebných materiálov, samotné vyučovanie, no najmä spätná väzba od študentov. Odovzdávať svoje vedomosti má pre mňa vyšší zmysel.

Svoje umenie vyjadruješ na skle. Prečo práve sklo?

Tento materiál ma vždy fascinoval. Počas štúdia som s ním a jeho presahom do grafických techník viackrát experimentoval, pričom som najčastejšie využíval sieťotlač. Tradičné transparentné materiály ako papier som jednoducho nahradil sklom a deklaroval tak, že umenie nevzniká len na plátne, výkresoch či drevených doskách. Umenie má oveľa väčší záber.

Čo vyobrazuješ na svojich grafikách?

Na umeleckých školách ma vždy učili pracovať s konceptami a tomu som zostal verný. Moje grafiky často odrážajú spoločenské a environmentálne témy. Čím som starší, tým viac sa púšťam do spracovania osobných tém, ako napríklad spoznávanie samého seba a svojho bezprostredného okolia. V grafikách si však vyberám banálne predmety, s ktorými prichádza do kontaktu takmer každý z nás. Výzvou pre mňa je podať ich takou formou či štýlom, aby vyvolali emóciu u širokej verejnosti.

Prečo sú tvoje diela vyobrazené v kruhu?

Kruh je v mojej tvorbe „kukátkom“ do mojej osobnej sféry. Takýmto štýlom si dovoľujem poukazovať na kus svojho života a sveta.

Ako vznikajú takéto sklenené objekty?

Prvú etapu nazývam špinavou prácou. Ide o prípravu matrice – je to prvok, ktorým cez rôzne lisy prenesiete rukopis kresby na transparentný podklad ako je napríklad papier. Ja však pracujem s matricou inak. Pomocou rydiel si ju vyrývam do lina, následne ju odlievam do sadry, na ňu pokladám sklo a vkladám do špeciálnej pece. Sklo v peci priľahne k odliatku, zosníma reliéf a po vypnutí pece sa stane sklo nositeľom grafiky. Príprava matice trvá približne 3 hodiny. Ďalší krok je ešte viac zdĺhavý pretože sklo znovu roztavím a prispôsobujem si ho čo najviac svojim predstavám. Sklo následne estetizujem – pridávam rôzne sklárske pigmenty alebo platiny.

Čo ťa v tieto dni zamestnáva najviac?

Momentálne mám rozbehnutú spoluprácu s operným spevákom Paľom Breslíkom, ktorej sa venujem kontinuálne už niekoľko mesiacov. Prerábam mu majestátne dvere, v ktorých tradičné tabuľové výklenky nahrádzam reliéfnou grafikou. V dverách vyzerá naozaj unikátne. Denné a umelé svetlo vytvára nádherné projekcie, ktoré do priestoru odrážajú rôzne štruktúry, farby a odlesky. V kombinácii s doladeným interiérovým dizajnom to pôsobí naozaj štýlovo.

Čo ťa inšpiruje pri tvojej tvorbe?

Každodenný život a vlastná potreba sa vyjadriť cez výtvarné umenie k rôznym spoločenským témam. Rád mudrujem (smiech).

Máš vo svojom živote métu, ktorú by si chcel dosiahnuť?

Bolo by ideálne a nádherné uživiť sa na Slovensku iba umením. Zaujímavou výzvou by pre mňa tiež bolo dostať moju tvorbu za hranice strednej Európy.

Tento rozhovor a Galériu mladých umelcov Vám prináša slovenské odrodové a prívlastkové víno VITIS Galéria. Tieto vína sú u Slovákov mimoriadne obľúbené a na domácich, ale aj na prestížnych zahraničných súťažiach zbierajú ocenenia za svoju mimoriadnu kvalitu a chuť.

  • Vitis Galéria Rulandské šedé, neskorý zber 20201x Gold Medal Biel Vinalia, 3x Silver medal Vitis Aurea Modra, Gustus Juvenlis, Vino Show Bojnice
  • Vitis Galéria Rulandské biele 20216 x Silver Medal Vinále Topoľčianky a Vínne trhy Pezinok a Gustus Juvenlis, Terrawag Šaľa, Vino Tirnavia, Bojnice
  • Vitis Galéria Rizling rýnsky neskorý zber 202 – 2x Silver Medal Biel Vinalia, zeleneč
  • Vitis Galéria Tramín červený 20211x Gold Medal Vino show Bojnice, 1x Silver Medal Vienále Topoľčianky
  • Perlivé víno Vitis Galéria Frizzante

Najnovšie ocenenia 2023 – 3x strieborná medaila Slovenský Grob 2023

www.vitis.sk www.najnapoje.sk

Share