ZDRAVIE

Ako prirodzene podporiť imunitný systém

ako-prirodzene-podporit-imunitny-system

Imunitný systém ohrozujú mnohé faktory, medzi ktoré patrí aj prílišné vyčerpanie, psychické napätie a stres. Ľudia s oslabenou imunitou sú často unavení a náchylnejší na rôzne choroby vírusového a bakteriálneho pôvodu – nachladnutie, chrípka, ochorenia dýchacích ciest a zápaly rôznych druhov.

Imunita človeka sa vyvíja po celý život. V každej jeho časti sú potrebné iné opatrenia na to, ako imunitný systém čo najviac podporiť. Hlavným znakom imunitného systému je to, že sa pomerne ľahko adaptuje v rôznych prostrediach a za normálnych podmienok nezasahuje proti vlastným zdravým tkanivám.

Vrodená verzus získaná

Schopnosť odolávať najmä škodlivým vonkajším činiteľom sa vyjadruje mierou imunity, ktorú človek môže zdediť – vtedy je reč o prirodzenej, vrodenej imunite. No imunitu možno aj získať – vtedy hovoríme o získanej imunite. O porušenej imunite sa väčšinou uvažuje vtedy, ak sa bežné infekcie, najčastejšie dýchacích ciest, pri primeranej liečbe nedarí zvládnuť tak, ako vo väčšine prípadoch rovnakého ochorenia. Ak majú infekcie zdĺhavý priebeh bez inej zjavnej príčiny alebo sú veľmi časté, alebo ak majú ťažký priebeh. Jedinec s dobrou imunitou by nemal prekonať viac ako tri banálne infekcie do roka. 

Zdraviu prospešné aktivity 

Pre posilnenie a udržanie funkčného imunitného systému je vhodné dodržiavať správu životosprávu, obmedziť stresové situácie, nevyhýbať sa športovaniu a primeranej fyzickej aktivite. Šport pôsobí blahodarne na ľudský organizmus – na fyzické telo aj psychiku. Jedným zo spôsobov prevencie pred prechladnutím a nákazami je tiež otužovanie. K prospešným prostriedkom otužovania organizmu patrí častý pohyb v prírode za každého počasia, ranné sprchovanie najprv vlažnou, potom studenou vodou, pobyt v saune, dodržiavanie pitného režimu a konzumácia zdraviu prospešných jedál, s dôrazom na ovocie a zeleninu, časté vetranie priestorov v domácnosti a na pracovisku a mnoho iných.  

Share