LIFESTYLE

GALÉRIA MLADÝCH UMELCOV

galeria-mladych-umelcov

Vitis Galéria

Umenie má mnoho podôb. No vinárstvo Vitis, výrobca obľúbených slovenských odrodových a prívlastkových vín Vitis Galéria podporuje všetky jeho formy. Rubrika „Galéria mladých umelcov“ sa rozrastá o nový talent, Luciu Radošinskú, ktorá tvorí luxusné obrazy zo živice.

Šikovná maliarka Lucia Radošinská tvorí abstraktné obrazy zo živice, aké na Slovensku robí len málokto. Štýlové obrazy sú rodinnou vášňou. Tvrdí, že značka vznikla zo vzájomnej lásky medzi ňou a jej manželom a lásky k umeniu. Pozornému oku neunikne, že slovo „láska“ je skryté aj v samotnom názve značky. V portfóliu produktov nájdu milovníci umenia nielen živicové obrazy, ale aj interiérové doplnky, ako napríklad servírovacie dosky, príručné stolíky, dekoračné polodrahokamy, podložky pod poháre či dizajnové vankúše. Štýlové obrazy a dekoračné kúsky sú stelesnením luxusu, elegancie a exkluzivity. Presvedčte sa o tom sami.

Viac sa o značke Štýlové obrazy dozviete TU

Ako ste sa dostali k umeleckej tvorbe obrazov?

Od malička ma fascinovalo výtvarné umenie a aj preto som sa rozhodla vydať na túto dráhu. Maľbe sa venujem od roku 2009. V tomto roku som sa spoznala aj so svojím manželom. Krátko po našom prvom stretnutí oslavoval svoje narodeniny a chcela som mu darovať niečo originálne. Napadlo mi, že mu namaľujem obraz. Dnes ďakujem práve jemu, že môžem robiť to, čo ma baví. Dodal mi energiu, sebavedomie a odhodlanie začať maľovať pre ľudí.

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu?

S rokmi sa to mení. Pri mojich začiatkoch ma inšpirovali trendy zo zahraničia. Moju súčasnú tvorbu ovplyvnila cesta do Mexika, kde sme sa s mojím manželom zasnúbili. Po zásnubách sme začali premýšľať nad vzhľadom nášho svadobného oznámenia. Mne učaroval achát, ktorý bol v Mexiku viditeľný na každom kúsku, a vedela som, že bude dominantou nášho svadobného oznámenia. Keď sme prišli domov, začala som rozmýšľať, ako by som mohla achát zakomponovať do svojej tvorby. Hľadala som na internete spôsoby, akými by to bolo možné a dostala som sa k živici. Práve to je to médium, ktoré dokonale napodobní efekt kameňa.

Je práca s týmto materiálom náročná?

Živica je veľmi špecifický materiál a výtvarník pri práci s ňou musí myslieť na mnoho vecí, napríklad aj na teplotu v ateliéri. V zime musím v ateliéri prikurovať na takú teplotu, aby živica správne tvrdla. Skúsenosti s prácou so živicou som si vymieňala s výtvarníčkami z Nemecka a Ameriky. Trvalo mi približne 2 roky, kým som si našla techniku, ktorá mi najviac vyhovuje. Človek sa však učí celý život. Pri tvorbe svojich obrazov používam aj drvený kryštál alebo kryštálové špice, polodrahokamy, kamene, geódy, pigmenty, trblietky či alkoholové tuše. Samotný obraz je ukotvený na drevenom ráme zo sololitových dosiek, ktorý vyrábame spolu s mojím manželom na mieru.

Majú vaši klienti jasnú predstavu o tom, ako by mal ich obraz z vašej dielne vyzerať?

Niektorí moji klienti už dopredu vedia čo chcú. Posielajú mi návrhy, ich interiér, či farebnú škálu, v ktorej by mal byť obraz namaľovaný. Iní to zas nechávajú na mňa. Každý môj obraz je unikátny. Pri živici totiž nie je možné vytvoriť rovnaký obraz dvakrát. Predtým, ako sa pustím do maľby, dodám klientom grafický návrh obrazu. Vsadím ho aj do ich interiéru pre lepšiu predstavivosť. Neskôr sa na základe schváleného grafického návrhu púšťam do tvorby.

Visia vaše obrazy aj v domácnostiach známych slovenských osobností?

Musím sa priznať, že som nikdy neinklinovala k propagovaniu svojej tvorby cez známe osobnosti. Často sa mi stáva, že ma zákazníčky kontaktujú kvôli objednávke obrazu a stanú sa z nás dobré priateľky. Presne toto ma na tom baví najviac – vytvárať si nové priateľstva a mať spoločnú záľubu. Veľmi ma však potešilo, keď si odo mňa objednala obraz a konferenčný stôl známa life koučka z Dubaja. Napísala mi súkromnú správu, že sa jej moja tvorba veľmi páči a na svojej sociálnej sieti zdieľala môj Instagramový profil. Je to pre mňa veľká česť.

Máte ešte nejaký tajný sen, ktorý by ste si chceli splniť?

Môžem povedať, že si žijem svoj sen. Mám prácu, ktorú milujem, zdravú rodinu, ktorá ma podporuje v mojom umeleckom svete, milé klientky a prajných fanúšikov. V mojej umeleckej kariére by som sa však chcela orientovať ešte väčšmi na zahraničný trh. Zaujímavou krajinou je pre mňa práve Dubaj. Živicové obrazy v sebe nesú punc luxusu a glamour štýlu, ktorý je charakteristický pre túto destináciu.

Tento rozhovor a Galériu mladých umelcov Vám prináša slovenské odrodové a prívlastkové víno Vitis Galéria. Tieto vína sú u Slovákov mimoriadne obľúbené a na domácich, ale aj na prestížnych zahraničných súťažiach zbierajú ocenenia za svoju mimoriadnu kvalitu a chuť.

www.vitis.sk www.najnapoje.sk  

Share