LIFESTYLE

Viete, akú cenu má dobrá káva?

viete-aku-cenu-ma-dobra-kava

Káva je medzi kávičkármi témou večnou a nekonečnou a debata o nej by bola na také dve – tri šálky. No o tom, ako ju upcyklovať zatiaľ zaručene nepadlo ani slovo…

Prebehol vám mráz po chrbte pri predstave upcyklovanej kávy? Právom. Obavy bokom, nejdeme vás nabádať na výrobu žiadnych obskúrnych umeleckých diel či úžitkových predmetov z kávy. Chceme vás len podnietiť k tomu, aby ste sa skúsili jednej zo svojich obľúbených šálok ebenového zlata vzdať. Dôvody máme dosť dobré. Chceme, aby ľuďom, ktorým „behá mráz po chrbte“ od zimy viac zima nebola. 

Ako premeniť kávu na sveter? 

Premeniť kávu na sveter či teplú polievku, ktorá pomôže človeku v núdzi vôbec nie je také zložité, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Portál kávičkári s  takmer 18 tis. sledovateľmi na Instagrame a 12 tis. fanúšikmi kvalitnej kávy a gastra na Facebooku sa spojil so Slovenskou katolíckou charitou. Odborníci na vychutnávanie a odborníci na pomáhanie sa zhodli na tom, že aj hodnota jednej kávy môže znamenať pre ľudí z takmer 320 zariadení SKCH zlepšenie ich neľahkých životných podmienok. Hovoríme o ľuďoch, pre ktorých sveter a porcia teplého jedla patria medzi takmer nedosiahnuteľné každodenné méty. 

Základom je, zamyslieť sa aj pri šálke kávy nad tým, či by jej hodnota niekomu skutočne nepomohla a darovať rovnaký príspevok do zbierky, na ktorú aktuálne prebieha mediálna kampaň s názvom: Darujte dobrotu. Zbierka prebieha aj v partnerských kaviarňach, ktoré sa napriek neľahkej situácii v súvislosti s koronakrízou zapojili a rozhodli sa podporiť správnu vec.  Symbolom kampane je šálka, ktorá má uštrikovaný svetrík a štrikovaný zákusok. Milovníci posedení pri káve a koláčiku sa môžu v rámci tejto kampane rozhodnúť oželieť jednu šálku voňavého nápoja či zákusok a Darovať dobrotu online formou.

Príspevky v ľubovoľnej výške pracovníci  čiastkou, ktorú pracovníci Slovenskej katolíckej charity rozdistribuujú medzi viac, ako 24 000 klientov v charitných zariadeniach. 

Katarína Bachorová a Viktor Mészáros (Café Štefánik): „Aj tá jedna káva môže niekoho naštartovať, posunúť ďalej, rozhýbať a inšpirovať niečo zmeniť. Tak pomôžme, ak je to v našich silách.”


Barbora Martinusová  ( ReBarbora) – vytvorila špeciálny koláč: „Prišlo mi úplne prirodzené vytvoriť niečo, čo by sme u nás vyrobili a dali do predaja. Koláčik je z maku, a tak v sebe skrýva i symboliku – veľa makových zrniečok pohromade – tak ako nás, ľudí s túžbou pomôcť, v tejto kampani.”

Andrea Reichová (Kafé LAMPY coffee & club & culture): „Verím, že čokoľvek, čo robíme spontánne srdcom, má svoje poslanie a nájde si presne toho, kto to potrebuje najviac.”

Kto sa o to postará? 

Charita už viac, ako 90 rokov pomáha na Slovensku ľuďom, ktorí sa ocitnú v neľahkej životnej situácii. Medzi zariadenia charity patria charitné domovy, stacionáre pre seniorov, hospice, opatrovateľská a ošetrovateľská služba, nocľahárne, požičovne zdravotníckych pomôcok či zariadenia pre mládež. SKCH spolupracuje okrem slovenských i na nadnárodných projektoch, ktorých cieľom je zlepšiť aktuálnu životnú situáciu ľudí ocitajúcich sa z rôznych dôvodov v hmotnej núdzi či na okraji majoritnej spoločnosti. 

Kampaň Daruj dobro cieli na klientov slovenských charitných zariadení a výťažok z tejto milej charitatívnej akcie poputuje na zabezpečenie tepla ľuďom, ktorí trpia jeho nedostatkom. Nie len teplo kávy, no najmä ľudské teplo je tým darom, ktorý dokáže meniť osudy ľudí, ktorí sa v niektorej zo svojich životných etáp ocitnú v situácii, kedy si základné potreby nedokážu zabezpečiť sami. 

Zrieknite sa jednej kávičky alebo koláčika a spravte ľuďom v núdzi deň, keď ich v bruchu i na duši zahreje teplá polievka a týždne do konca zimy ich bude hriať teplý sveter, na ktorého zabezpečení sa budete podieľať. www.charitapomaha.sk

Share