KRÁSA

Slnka sa nemusíme báť, ak sme zodpovední

slnka-sa-nemusime-bat-ak-sme-zodpovedni

Bez slnka by nebol na zemi možný život. Slnečné žiarenie nám zlepšuje náladu a pozitívne pôsobí nielen na náš nervový systém, ale syntéza vitamínu D aj na kosti, zuby aj ochorenia, akými sú psoriáza či atopický ekzém. To sú pozitíva slnka.

Vieme však, že slnko dokáže byť aj nebezpečné, o čom svedčí aj nárast rakoviny kože, ktorú si zapríčiňujeme sami. Zvykáme si dovolenkovať v krajinách s tropickými horúčavami, nadmerne sa slníme, čo vyvoláva aj starnutie kože a porušenie jej ochrannej funkcie. K tomu všetkému sa stenčuje ozónová vrstva.

Solárna dermatitída, prehriatie a úpal

Solárnu dermatitídu (silnú zápalovú reakciu kože) vyvoláva UVB žiarenie a častejšie sa tak stáva pri mori a vysoko v horách, kde chýba prach, smog a žiarenie nemá prekážky. Nepriaznivé účinky na pokožku vyvoláva aj odraz od vody, piesku a snehu. Sú však aj ďalšie skutočnosti, ako intenzita a trvanie žiarenia, hrúbka rohovej vrstvy pokožky, stupeň pigmentácie ožarovanej kožnej oblasti, fototyp a adaptačné mechanizmy – ktoré nám môžu spôsobiť veľké zdravotné ťažkosti. Úpal pocítime už po 4 až 6 hodinách a vrchol po 12 až 24 hodinách. Po 72 hodinách nastáva ústup, ale na koži vznikne intenzívne začervenanie, opuch, pocit horúčavy, neskôr sa vytvoria pľuzgieriky a pľuzgiere, ktoré následne mokvajú, vzniknú chrasty a po zahojení dochádza zvyčajne k pigmentácii. Okrem vonkajších znakov sú sprievodnými prejavmi nevoľnosť, horúčka, vracanie, bolesti hlavy a v najťažších prípadoch aj obehový kolaps. Pri tepelnom úpale dochádza k poruchám vedomia s náhlym nástupom. Človek má halucinácie, je zmätený a dezorientovaný, môže mať kŕče, delírium, alebo upadnúť do kómy. Sprievodným znakom je vysoká teplota, znížený diastolický tlak, suchá, niekedy spotená horúca koža, zlyhávanie dýchania i obličiek… Prehriatie organizmu, napríklad nadmerným cvičením, či inou fyzickou námahou alebo dlhou chôdzou po slnku, môže mať za následok vyčerpanie z tepla, dehydratáciu. Výdaj vody z nášho organizmu, či už dýchaním alebo kožou je vtedy až šesť litrov vody denne. (Pri normálnej teplote je to jeden a pol litra vody). Organizmus sa nestačí ochladzovať pri extrémnych vonkajších podmienkach, alebo zvýšenej produkcii tepla v organizme. Telo vytvára alebo prijíma viac tepla ako je schopné odovzdať do okolia, pričom krv sa presúva z centrálnych partií do kože. Príznaky prehriatia sú podobné ako pri vírusovej infekcii: únava, slabosť, vracanie, bolesti hlavy a svalov, závrate, svalové kŕče, predráždenosť, zmeny pulzu a tlaku krvi, potenie a teplota až do 41 stupňov C. Spomínané dôsledky vedú k jedinému záveru: Pri pobyte na slnku sa musíme správať veľmi zodpovedne.

Sunbathing girl on vacation, smiling

Keď to so slnením preženieme

Pre mladých ľudí je najdôležitejšie, aby vyzerali krásne a v lete ruka v ruke so šarmom ide aj opálená pokožka, a to za každú cenu. Zodpovedný človek sa počas najintenzívnejšieho žiarenia zdržiava v chladnejšom klimatizovanom prostredí, má dostatočný pitný režim, ľahký a vzdušný odev a možnosť občasného sprchovania sa vlažnou vodou. Pri nedodržaní týchto zásad sa môže dostať až do stavu, pri ktorom je nevyhnutná prítomnosť lekára. Kým však príde lekár, treba postihnutého dať do chládku, chladiť ho vodou alebo vrecúškami s ľadom a ovlažovať mu pery. V ľahkých prípadoch podať hypotonické minerálky (Čerínska, Mitická, Gemerka). Pri spálení kože žiarením treba čo najskôr zmierniť bolestivosť, citlivosť a svrbenie. V domácej lekárničke by preto nemali chýbať prípravky, ktoré podporujú hojenie kože ako aj zmierňujú bolesť pokožky po dlhšom pobyte na priamom slnku.

Share
Značky:,