ZDRAVIE

Po zime sa treba zbaviť škodlivín v tele

po-zime-sa-treba-zbavit-skodlivin-v-tele-detoxikacia

JAR JE IDEÁLNYM OBDOBÍM NA ZBAVENIE SA ŠKODLIVÍN V TELE, KTORÉ SA NÁM NAZBERALI POČAS ZIMY. NEPLATÍ TO PRE TÝCH, KTORÍ ZDRAVO ŽILI AJ POČAS ZIMY A NEZABÚDALI ANI NA POHYB.

Väčšia časť populácie sa nezaobišla bez konzumovania tučnejších potravín, aby si dodali viac energie a na zohriatie si dopriali aj viac pohárikov. Po takomto bohatom príjme kalórii sa už nechcelo na nejakú tú prechádzku ani pomyslieť. A či sa dialo vo vnútri nášho tela? Črevá nám zleniveli, pracovali pomalšie a horšie sa vyprázdňovali. Hromadili sa v nich škodliviny, preto treba črevá prečistiť. Na to vždy slúžil aj predveľkonočný očistný pôst.

Rozpohybujme črevá!

Existuje na to niekoľko možnosti, no najprijateľnejšie sú – zmeniť stravu a hýbať. Čo sa týka stravy, na dennom jedálničku by nemala chýbať ovocie a zelenina trikrát denne a aspoň dvakrát týždenne strukoviny a nie iné než celozrnné pečivo alebo chlebík. Takáto strava spolu s pitím zdravých nápojov a vody je zárukou dobrého trávenia a prečisťovania čriev.

Vynikajúcu a skutočne zdravú podporu nájdete aj na prechádzke v prírode. Medvedí cesnak, žihľava, podbeľ, púpava sú skvelé prísady do šalátov a cenným benefitom je aj pohyb, ak prejdete aspoň tri kilometre na čerstvom jarnom vzduchu.

Vitamíny zo záhrady

Záhradkári sa môžu tešiť z jarnej cibuľky, reďkovky, špenátu, topinambur (sladké zemiaky)  a ak sme ponechali petržlen  na záhone aj cez zimu, na jar už narástla aj vňať, ktorú pridávame do polievok i šalátov.  Pamätajte, že jarná zelenina sa zberá ku konca dňa, vtedy obsahuje menej dusičnanov, vplyvom slnečného svitu. 

Žihľava bráni vzniku piesku v obličkách a močovom mechúre, čistí krv a vďaka vysokému obsahu železa zaháňa jarnú únavu. Čaj z čerstvej žihľavy sa odporúča piť ráno. Do šálky vložte 2-3 lístky a zalejte vriacou vodou. 

Petržlenová vňať má široké použite. Ak si ráno opláchneme tvár odvarom z vňate, prekrvíme si pokožku. A ak si odvarom prelejeme umyté vlasy, dostanú lesk. Ak si na raňajky doprajeme cesnakové hrianky – žutie čerstvej vňate osvieži dych. 

Topinambury sa konzumujú skoro na jar, kým nezačnú klíčiť. Zo zeme ich vykopeme hneď po jej rozmrznutí. Chuťou pripomínajú kaleráb a pripravujú sa ako zemiaky do polievky alebo ako príloha. Chutia aj surové (ako kaleráb), nastrúhané do zeleninových šalátov.

Share